درمان زگیل تناسلی

چگونگی درمان زگیل تناسلی

راه درمان زگیل تناسلی چیست ؟ متاسفانه زگیل تناسلی ، یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی بوده که می تواند هر قسمتی از ناحیه تناسلی و حتی واژن ، داخل واژن ، کشاله ران و دهانه رحم را درگیر کند ؛ همچنین در صورت برقراری رابطه جنسی دهانی نیز موجب تحت تاثیر قرار دادن دهان و گلوی فرد نیز خواهد شد ؛ در واقع بیماری زگیل تناسلی از طریق ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV ایجاد می شود و ممکن است فرد مبتلا تا چند مدت متوجه آن نشود. دکتر لیلا سعیدی ، متخصص زنان در جنوب تهران ، کلیه خدمات مربوط به بیماری های زنان را ارائه می نماید.

درمان زگیل تناسلی

راه انتقال این ویروس از طریق تماس پوست با پوست و رابطه جنسی می باشد و با کوچکترین تماس منتقل خواهد شد ؛ بررسی ها نشان داده که HPV مقاومت بالایی داشته و حتی تا سه روز می تواند خارج از بدن زندگی کند ؛ به همین جهت امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق توالت فرنگی ، مراکز اپیلاسیون ، سونا و غیره وجود دارد.

پیشگیری از بروز زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ، از طریق برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا ، انتقال می یابد ؛ لازم به ذکر است ، امکان اینکه که فرد مبتلا به زگیل تناسلی بدون علائم و نشانه باشد ، وجود دارد ؛ به همین علت به افراد توصیه می شود ، در این باره بسیار دقت کرده و به هیچ عنوان ، سهل انگاری نکنند.

در ذیل ، به برخی از مواردی اشاره شده است که تاثیر به سزایی در جلوگیری از بروز زگیل تناسلی در افراد ، خواهد داشت :

 • آگاهی و آموزش نکات بهداشتی در حین رابطه جنسی به افراد
 • پرهیز از روابط جنسی پر خطر
 • تزریق واکسن
 • استفاده از لباس زیر مناسب ( عدم استفاده از لباس زیرهای پلاستیکی )
 • و از این قبیل موارد

روش های تشخیص زگیل تناسلی

 1. معاینات بالینی
 2. تست پاپ اسمیر
 3. کولپوسکوپی و بیوپسی

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی عبارتند از :

در مواردی که این زگیل ها همراه با درد و ناراحتی نباشند ، نیازی به درمان نیست اما چنانچه پس از معاینه متخصص زنان در شهرری متوجه پرخطر بودن آن شود ، حتما باید نسبت به درمان آن اقدام فرمایید ؛ اما برای درمان زگیل تناسلی موارد مختلفی وجود دارند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد :

 • تجویز دارو

پماد و کرم هایی هستند که به منظور رفع این بیماری تجویز می شوند و بیمار باید طبق دستور آن ها را به روی موضع بمالد.

 • جراحی

زمانی که دارو درمانی جواب ندهد یا زگیل ها بزرگ باشند ، همچنین اگر به هنگام زایمان طبیعی احتمال تماس جنین با زگیل ها وجود داشته باشد ، جراحی صورت می گیرد ؛ اما جراحی می تواند از روش های مختلفی انجام شود :

 1. برش زگیل : در این روش ناحیه مورد نظر تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد و زگیل ها با استفاده از ابزار به خصوص برش داده می شوند.
 2. الکترو کاتری : در این روش با استفاده از برق زگیل ها سوزانده می شوند.
 3. کرایوتراپی : طی این روش با استفاده از نیتروژن مایع ، زگیل ها منجمد می شوند ؛ این روش را سرما درمانی یا فریز کردن نیز می نامند.
 4. لیزر درمانی : زمانی که زگیل ها گسترش پیدا کرده باشند و درمان آن ها به سختی صورت گیرد ، به منظور درمان از لیزر مونالیزا استفاده می شود ؛ این روش بسیار بی خطر بوده و عوارضی برای بیمار در پی نخواهد داشت .

درمان زگیل تناسلی داخلی

در مواقعی که زگیل تناسلی در ناحیه داخلی واژن ، بروز می یابد ؛ پیش از درمان باید میزان وسعت بیماری تعیین گردد ؛ بدین منظور ، معاینه دهانه رحم انجام می شود.

در مواقعی که هیچ گونه ضایعه ای در حین معاینه قابل مشاهده نباشد ؛ بهترین روش تشخیص ، استفاده از دستگاه کولپوسکوپ می باشد ؛ بدین طریق امکان مشاهده بهتر ضایعه ، فراهم شده و نمونه برداری نیز صورت می گیرد.

درمان زگیل تناسلی

آیا احتمال عود مجدد زگیل تناسلی وجود دارد ؟

ویروس زگیل تناسلی ، انواع متفاوتی دارد و بیمار می تواند پس از درمان ، به انواع آن دچار شود ؛ البته لازم به ذکر است ، بروز مجدد زگیل تناسلی در افراد وجود دارد ، اما احتمال آن بسیار کم می باشد.

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی به هیچ عنوان نگران نباشید چرا که به راحتی می توانید با مراجعه به مطب دکتر لیلا سعیدی تحت درمان قرار بگیرید.

پاسخ

چهارده − نه =

Call Now Buttonتماس با دکتر