IUI

آی یو آی ( IUI ) چیست ؟

آی یو آی ( IUI ) چیست ؟ IUI یا تلقیح درون رحمی اسپرم ، روشی کم تهاجمی جهت درمان ناباروری است و در مواقعی استفاده می شود که اسپرم مرد ضعیف بوده و برای انجام آن باید اسپرم درون رحم زن قرار بگیرد ؛ بدین ترتیب شانس بارداری بسیار افزایش می یابد. ( متخصص زنان در جنوب تهران )

برای انجام این روش نیازی به بیهوشی بیمار نیست و با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی صورت می گیرد. از آنجایی که در IUI اسپرم تغلیظ می شود ، میزان و کیفیت اسپرم افزایش یافته و وارد رحم می شود. بدین ترتیب شانس بارداری نیز بیشتر خواهد شد.

چه زمانی از IUI استفاده می شود ؟

در مواقعی که مرد دچار موارد زیر شود :

 • کم شدن میزان ( حجم و تعداد ) اسپرم
 • کاهش تحرک اسپرم
 • کاهش میل جنسی

و زمانی که زن دچار موارد زیر شود :

 • مشکلات گردن رحم
 • اختلال ایمنی
 • واژینیسموس

چند نکته جهت افزایش موفقیت IUI

 • چنانچه پس از IUI ، لکه بینی و خونریزی وجود نداشته باشد ، برقراری رابطه جنسی شانس موفقیت را افزایش می دهد. در صورت بروز این عوارض ( لکه بینی و خون ریزی ) برای مقاربت جنسی باید 48 ساعت دست نگه دارید.
 • از رژیم غذایی مناسبی تبعیت نمایید.
 • استعمال دخانیات ، مصرف نوشیدنی های حاوی الکل یا کافئین میزان موفقیت را کاهش می دهد. بنابراین پس از IUI از انجام این کار ها خودداری نمایید.
 • به اندازه کافی و به صورت نسبی استراحت داشته باشید.
 • مصرف دارو های خود را فراموش نکنید و تا پایان دوره درمان از آن ها استفاده نمایید.

پیگیری ضروری پس از آی یو آی

غالباً پس از 6 تا 12 روز پس از آی یو آی ، لانه گزینی جنین در رحم اتفاق می افتد. بنابراین پس از دو هفته از IUI ، از طریق آزمایش خون تست حاملگی دهید و چنانچه نتیجه مثبت بود ، پس از دو روز مجدداً چک بفرمایید.

IUIمراحل آی یو آی

برای انجام این عمل ابتدا بیمار به روی صندلی معاینه دراز کشیده و به آرامی پا های خود را باز می کند. سپس یک اسپکولوم وارد واژن می شود. در طول درمان پزشک یک سرنگ حاوی نمونه اسپرم سالم را به انتهای لوله ای به نام سوند وارد می کند. سپس کاتتر را از طریق واژن و دهانه رحم ، وارد رحم خواهد کرد. در این مرحله نمونه اسپرم وارد لوله رحم شده و سپس کاتتر و اسپکولوم از بدن خارج می شوند.

پس از انجام این عمل بیمار باید برای مدتی دراز بکشد. در برخی موارد پزشکان دو تلقیح را با روش تلقیح داخل رحمی انجام می دهند.

لازم به ذکر است در عمل آی یو آی هنگام ترکیب با القاء تخمک گذاری یا سوپراوولاسیون ، می توان به درمان علل بسیاری از ناباروری ها پرداخت. در واقع IUI روشی موثر برای درمان ناباروری مزمن و ناباروری غیر قابل توجیه است.

عوارض احتمالی آی یو آی

در موارد نادر ممکن است بیماران پس از انجام IUI دچار عوارضی همچون عفونت ، گرفتگی رحم یا انتقال ویروسی از نمونه منی شوند. همچنین به طبع دارو های ناباروری نیز دارای عوارضی همچون سندروم هایپراستیمولیشن یا هایپر استیمولاسیون تخمدان و بارداری بیش از یک جنین هستند.

در صورتی که پس از انجام سه بار IUI باروری اتفاق نیوفتاد ، متخصص زنان می توان روش پیشرفته تری به نام IVF را تجویز نماید.

نتایج حاصل از IUI

دو هفته پیش از انجام تست حاملگی باید صبر کنید. این تست خیلی زود می تواند نتایج را مشخص کند :

 • منفی کاذب : این حالت در شرایطی است که هورمون های بارداری قابل اندازه گیری نباشند. در واقع ممکن است شما حامله باشید اما نتیجه آزمایش منفی باشد.
 • مثبت کاذب : در صورتی که بیمار از دارو های القاء تخمک همچون HCG استفاده می کند ، این احتمال وجود دارد که آزمایش بارداری مثبت اعلام شود ، در حالی که فرد باردار نیست.

معمولا متخصص زنان از شما می خواهد که تقریبا دو هفته بعد از کسب نتیجه از کیت خانگی ، آزمایش خون انجام دهید. در صورت باردار نبودن ، پیش از امتحان کردن سایر روش های بارداری ، ممکن است انجام مجدد IUI تجویز شود.

پاسخ

دو + هفده =

Call Now Buttonتماس با دکتر