اختلالات و بی اختیاری ادرار

درباره اختلالات و بی اختیاری ادرار

اختلالات و بی اختیاری ادرار : بی اختیاری و عدم کنترل ادرار از جمله مشکلاتی است که بسیاری از بانوان از آن رنج می برند. حتی در برخی افراد ممکن است شدت این عارضه به حدی باشد که به هنگام دویدن یا سرفه کردن ، ناخواسته چند قطره ادرار خارج شود. برخی دیگر به هنگام رابطه جنسی با این مشکل مواجه می شوند که در نهایت به ناراحتی و اضطراب آن ها ختم خواهد شد. ( متخصص زنان در جنوب تهران )

باید گفت از آنجایی که بانوان بارداری و زایمان را تجربه می کنند ، بیش از آقایان با اختلالات و بی اختیاری ادرار مواجه می شوند. البته علاوه بر زایمان و بارداری عوامل دیگری همچون آسیب های عصبی ، نقص مادرزادی ، سکته مغزی ، ام اس و سایر مشکلات جسمی ناشی از افزایش سن نیز سبب بروز این عارضه می شوند.

انواع بی اختیاری ادرار

  • بی اختیاری استرسی

در این حالت خندیدن ، سرفه یا عطسه کردن به مثانه فشار آورده و منجر به ترشح ادرار می شوند. معمولا تغییرات ناشی از بارداری ، زایمان و یائسگی سبب بروز بی اختیاری ادرار استرسی می شوند. این نوع بی اختیاری بسیار شایع بوده و غالبا قابل درمان است.

  • بی اختیاری فوریتی

انقباض های نامناسب مثانه سبب دفع ناگهانی و بدون دلیل ادرار می شوند. در واقع پیام های عصبی غیرنرمال موجب گرفتگی و اسپاسم مثانه شده و بیمار پس از نوشیدن مقدار کمی آب ، لمس آب یا شنیدن صدای جریان آب دچار بی اختیاری ادرار می شود.

  • مثانه بیش فعال

زمانی که عصب های نابه هنجار در زمان نادرست به مثانه پیام ارسال کنند ، سبب انقباض ناگهانی و بدون هشدار عضله های مثانه می شوند؛ در این حالت مثانه بیش فعال حاصل خواهد شد. به طور طبیعی مثانه تا 7 بار تخلیه می شود اما در افرادی که از مثانه بیش فعال برخوردار هستند ، بیش از 7 بار در روز تخلیه شده و این بیماران اصطلاحا با تکرر ادرار مواجه هستند.

اختلالات و بی اختیاری ادرار

  • بی اختیاری عملکردی

افرادی که به بیماری های مختل کننده تفکر ، حرکت یا برقراری ارتباط مبتلا هستند ، نمی توانند به موقع خود را به سرویس بهداشتی برسانند.

  • بی اختیاری سرریزی

زمانی که مثانه به خوبی تخلیه نشود و ادرار سرریز شود ، بی اختیاری سرریزی حاصل خواهد شد. این حالت معمولا با آسیب عصبی ناشی از بیماری هایی همچون دیابت ایجاد می شود. بی اختیاری سرریزی غالبا تومور ، سنگ مثانه و مجرای ادراری و همچنین انسداد مجرای ادرار را در پی خواهد داشت. این حالت کمتر در بانوان دیده می شود.

  • بی اختیاری مختلط

طبق گفته متخصص زنان در شهرری ، در اغلب موارد بانوان به صورت همزمان با بی اختیاری فوریتی و استرسی مواجه می شوند و کمتر پیش می آید که به صورت مجزا به هر یک مبتلا شوند. به این نوع ، بی اختیاری مختلط گفته می شود. این مورد شایع ترین نوع عدم کنترل ادرار در بانوان است.

  • بی اختیاری زود گذر

یکی دیگر از انواع بی اختیاری ، نوع موقت آن است. مصرف دارو ، عفونت مجرای ادرار ، اختلال ذهنی و کاهش توانایی حرکتی از جمله عوامل موثر در ایجاد این نوع بی اختیاری هستند. یبوست نیز در ایجاد بی اختیاری زود گذر تاثیرگذار می باشد.

بی اختیاری زود گذر ممکن است نتیجه سرماخوردگی باشد و معمولا با از بین رفتن و قطع شدن سرفه برطرف می شود.

پاسخ

4 + دوازده =

Call Now Buttonتماس با دکتر