یائسگی

درباره یائسگی

در واقع زمانی که عادت ماهیانه و قاعدگی خانم ها قطع می شود ، یائسگی رخ داده است. با یائسه شدن بانوان دیگر قادر به باردار شدن نیستند و با علائم ناشی از تغییرات شدید هورمونی مواجه می شوند. غالبا این عارضه در سنین بعد از 45 سالگی رخ می دهد اما افرادی که زود تر از این سن یائسه می شوند ، دچار یائسگي زودرس خواهند شد.( متخصص زنان در جنوب تهران )

نارسایی اولیه تخمدان سبب کاهش ترشح هورمون استروژن می شود و میزان fsh نیز افزایش می یابد ، این موضوع دلیل اصلی یاسئگی است.

مراحل یائسگی

به طور کلی یائسگی دو مرحله دارد :

 1. در مرحله اول به تدریج هورمون استروژن کاهش یافته و سیکل قاعدگی نامنظم خواهد شد. حتی در برخی موارد ممکن است فرد برای چند ماه عادت ماهانه نشود. این مراحل ادامه دارد تا زمانی که آخرین قاعدگی اتفاق بیوفتد. پس از آن دیگر قاعدگی حاصل نمی شود و فرد وارد مرحله یائسگی کامل خواهد شد.
 2. در مرحله دوم که همان یائسگی کامل نام دارد ، اگر پس از گذشت یک سال از آخرین قاعدگی ، فرد دیگر عادت ماهانه نشود ، یائسه کامل شده است. از علائم دراز مدت یائسگي می توان به پوکی استخوان و بیماری های قلبی اشاره نمود.

یائسگیعلائم پیش یائسگي

این علائم غالبا 4 الی 5 سال پیش از یائسگی کامل پدید می آیند و با کامل شدن یائسگي شدت برخی از آن ها کمتر خواهد شد.

 • گرگرفتگی و تعریق شبانه : ممکن است در بالا تنه برای چند ثانیه یا چند دقیقه احساس گرمای شدید حاصل شود. این اتفاق ممکن است در طول روز چند بار تکرار شود و با مصرف داروهای هورمونی یا غیرهورمونی می توان آن را کنترل نمود.
 • مشکلات خواب و نوسانات خلفی : به دلیل گرگرفتگی و تعریق شبانه ممکن است فرد دچار اختلالات خواب یا افسردگی خفیف شود. به منظور کنترل کردن این عارضه می توانید کار های زیر را انجام دهید :
 1. اجتناب کردن از خوردن غذا های سنگین
 2. استعمال دخانیات
 3. مصرف قهوه و کافئین در بعد از ظهر را به حداقل برسانید.
 4. در طول روز چرت نزنید.
 5. پیش از خواب ماست یا شیر میل کنید.
 6. سعی کنید فضای محل خوابتان ساکت و خنک باشد.
 • خشکی واژن و بی اختیاری ادرار : درد به هنگام تماس جنسی ، خارش ، سوزش به هنگام ادرار و بی اختیاری ادرار از دیگر عوارض یائسگی هستند. به منظور کاهش درد تماس جنسی از روان کننده و برای درمان خشکی واژن می توانید از مرطوب کننده های واژن استفاده نمایید.

طبق گفته متخصص زنان در شهرری البته امروزه با استفاده از لیزر واژینال می توان نسبت به درمان خشکی واژن ، بی اختیاری ادرار و درد به هنگام نزدیکی اقدام نمود. این روش درمانی حدود 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد.​

پاسخ

9 + 6 =

Call Now Buttonتماس با دکتر