پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چیست ؟

تست پاپ اسمیر ، تست غربالگری سرطان گردن رحم است و از آنجایکه این سرطان معمولا تا مراحل پیشرفته علامت ایجاد نمی کند، انجام تست غربالگری و تشخیص زودرس بسیار مهم است. به بانوان توصیه می شود سالانه یک بار این تست را انجام دهند و در صورتی که جواب تست پاپ اسمير در طول سه دوره نرمال بود سپس می تواند هر سه سال یک بار این آزمایش را انجام دهند.( متخصص زنان در جنوب تهران )

بانوانی که سن آن ها بیش از 60 سال بوده و در 6 دوره متوالی جواب آزمایش آن ها نرمال بوده است ، می توانند دیگر این آزمایش را انجام ندهند. انجام آزمایش پاپ اسمير در سه ماهه اول بارداری ، ایرادی ندارد ؛ لازم به ذکر است بانوان بعد از گذشت 8 هفته از زایمان می توانند جهت انجام این تست اقدام کند.

پاپ اسمیرپاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟

برای انجام آزمایش پاپ اسمير ، پزشک با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم دهانه رحم را باز نگه می دارد و سپس نمونه گیر را درون رحم قرار داده و 360 درجه می چرخاند ؛ بدین ترتیب نمونه های مورد نیاز از رحم و دهانه رحم برداشته شده و جهت بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

آزمایش پاپ اسمير ، به همراه معاینات لگنی انجام می گیرد ، لازم به ذکر است که تست پاپ اسمير بسیار سریع انجام شده و بیماران در حین آن دردی را احساس نمی کنند ؛ اما احتمال احساس درد در حین معاینات لگنی وجود دارد.

آیا دختران باکره نیز می توانند آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند؟

خیر ، چرا که ورود اسپکولوم به رحم ، سبب آسیب دیدن پرده بکارت می شود.

انجام آزمایش پاپ اسمیر به چه افرادی توصیه می شود ؟

در واقع تمامی بانوان متاهلی که سن آن ها بیش از 18 سال می باشد باید این آزمایش را انجام دهند.

لازم به ذکر است بروز سرطان رحم در بانوان بین 35 الی 45 سال بسیار شایع می باشد ، به همین علت بانوانی که در این رده سنی قرار دارند باید حتما این آزمایش را انجام دهند.

هزینه تست پاپ اسمیر

هزینه و تعرفه های مخصوص به تست پاپ اسمير متغیر می باشد به همین علت توصیه می کنیم برای دریافت هزینه آزمایش پاپ اسمير به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

پس از تست پاپ اسمیر چه باید کرد؟

انجام این تست عوارض چندانی نخواهد داشت اما ممکن است بیمار لکه بینی داشته باشد که این مورد طبیعی است. اما چنانچه واژن خونریزی شدید پیدا کند باید به پزشک خود اطلاع دهید.

پس از انجام تست پاپ اسمیر انجام فعالیت های عادی و روزمره مانعی ندارد.

در صورت انجام پاپ اسمیر غیرطبیعی ، کولپوسکوپی نیز ضرورت پیدا می کند. زمانی که کولپوسکوپی با دقت بالای 99 درصد صورت گیرد ، نوع زخم و عفونت مشخص شده و درمان مورد نظر تجویز خواهد شد.

پاپ اسمیرکدام افراد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند؟

 1. کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان دارند.
 2. اشخاص سیگاری یا معتاد
 3. افرادی که در سنین پایین تر ازدواج کرده اند.
 4. بانوانی که خود یا همسرشان شریک های جنسی متعددی دارند.
 5. خانم هایی که همسرشان ختنه نشده اند.
 6. افراد مبتلا به عفونت ، زگیل تناسلی یا ایدز
 7. قریب به 10 درصد موارد نیز سرطان دهانه رحم به دلیل عوامل ژنتیکی ایجاد می شود. به همین دلیل توصیه می شود کلیه بانوان تا سه سال به صورت سالیانه معاینه شوند و در صوت عدم وجود مشکل ، هر سه سال یکبار تست بدهند.
 8. انجام تست پاپ اسمیر در سه ماه اول حاملگی بلامانع است. همچنین پس از گذشت 8 هفته از زایمان می توان نسبت به انجام این تست اقدام نمود.
 9. انجام تست پاپ اسمیر در بانوان بالای 65 سال که در 10 سال گذشته به صورت مرتب این تست را انجام داده اند و نتیجه آن نرمال بوده می تواند قطع شود.

آیا دختران باکره هم در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند؟

بله این امکان وجود دارد ؛ چرا که سرطان بر اثر تغییر شکل نامتعادل سلول ها پدید می آیند. همچنین غالبا سرطان دهانه رحم توسط ویروس زگیل تناسلی ایجاد می شود و در صورت مبتلا شدن فرد احتمال بروز سرطان دهانه رحم نیز وجود دارد.

شرایط مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر

 • بهترین زمان برای انجام این تست ، روز 12 تا 18 سیکل قاعدگی است. افرادی که می خواهند این تست را انجام دهند باید از شرایط زیر برخوردار باشند:
 • بیمار نباید در دو روز گذشته از ژل ، کرم ، دارو های واژینال یا دوش واژینال استفاده کرده باشد.
 • هنگامی که عفونت شدید همراه با ترشحات زیاد باشد ، امکان انجام تست پاپ اسمیر وجود ندارد.
 • همچنین بیمار نباید در دو روز گذشته رابطه جنسی یا معاینه واژینال داشته باشد.
 • لازم به ذکر است به منظور آزمایش مجدد ، باید حداقل دو ماه از نمونه گیری قبلی گذشته باشد.
 • بهتر است پیش از شروع تست مثانه خالی باشد و بیمار حین آزمایش با نفس عمیق کشیدن به شل شدن عضلات خود کمک کند تا آزمایش راحت تر صورت گیرد.

پاسخ

4 × پنج =

Call Now Buttonتماس با دکتر